• Liečivé rastliny na našej škole

• 08.06.2021 11:11
      • Týždeň zdravia a zdravej výživy sa stal už  našou tradičnou májovou akciou. V tomto roku sa konal  posledný týždeň mesiaca,  od 24. do 28. mája 2021.

Téma zdravia a zdravého životného štýlu je v súčasnosti, vzhľadom na pandémiu súvisiacu s ochorením COVID - 19, vysoko aktuálna, práve preto  sme sa rozhodli venovať liečivým rastlinám. Liečivé rastliny a liečenie nimi, fytoterapia, v súčasnosti zažívajú svoju renesanciu, nakoľko je to jeden z najstarších a  najprirodzenejších spôsobov liečenia. Slovensko má okolo 250 druhov liečivých rastlín. Pre žiakov bol pripravený náučný paravan o týchto rastlinách a ukážky niektorých najznámejších a najdostupnejších druhov. V prvej polovici týždňa sa  paravan nachádzal v pavilóne A,  v druhej polovici týždňa putoval do pavilónu B k mladším žiakom.

• K Týždňu zdravia a zdravej výživy neodmysliteľne patrí i celoškolská súťaž pre žiakov, ktorá sa v tomto roku uskutočnila v dvoch kategóriách. Žiaci ročníkov šesť až deväť sa mohli zapojiť do súťaže realizovanej tentokrát výlučne iba prostredníctvom webovej stránky školy.   Žiaci prvého stupňa a piataci mali vlastnú súťaž, ktorá bola prispôsobená náročnosťou a priebehom ich veku a vedomostiam. Prváci a druháci si  pozreli počas vyučovania i zaujímavú prezentáciu o liečivých bylinách.  Po ukončení súťaže sme z úspešných riešiteľov vyžrebovali a odmenili výhercov za  prvý až piaty ročník a úspešných riešiteľov z ročníkov šesť až deväť.

Súčasná situácia nás núti čoraz viac sa zamýšľať nad otázkami, ako si udržať zdravie a v prípade ochorení, ako sa  z nich vyliečiť čo najbezpečnejšou a najprirodzenejšou cestou bez vedľajších účinkov. Ak chceme využívať liečivé rastliny-  dary prírody, musíme ich poznať a získať informácie o ich liečivých účinkoch a správnom zbere a to bol zámer tohtoročného Týždňa zdravia a zdravej výživy na našej škole.

Odmenení úspešní riešitelia súťaže o liečivých rastlinách: E. Krajčovičová   1.A

N. Erdélyiová       2.A

Z. Venglíková       3.A