Exkurzia do Ústrednej hvezdárne v Hurbanove

V nádherný slnečný deň, 21. októbra 2019, sa vybrali triedy 4. A a 4. B so svojimi triednymi pani učiteľkami do Ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Cesta autobusom nám rýchlo ubehla a plní očakávania sme vošli do novej budovy hvezdárne.

Tu nás hneď posadili do miestnosti, kde nám pustili dokumentárny film o histórii hvezdárne a o pohyboch Zeme. Po dopozeraní filmov sme si pozreli exponáty z meteorológie, astronómie a seizmografie. Presunuli sme sa do planetária, kde nám premietli pohyby nebeských telies a pustili nám film o vesmíre. Táto časť exkurzie nás zaujala najviac, všetci žiaci boli nadšení. Po dopozeraní filmov sme sa mohli pýtať otázky o vesmíre, ktoré nás zaujímali. Po skončení prehliadky hlavnej budovy a planetária sme sa presunuli do starej budovy hvezdárne. Tu nás už čakal ďalší pán astronóm, ktorý nám porozprával  informácie o ich činnosti. Spolu sme sa presunuli hore do kupoly, kde nám ukázali dva hvezdárske ďalekohľady a vysvetlili nám ako pracujú. Predviedli nám aj otáčanie strechy kupoly a otváranie štrbiny na pozorovanie oblohy. Keďže počasie babieho leta nám prialo, mohli sme pozorovať Mesiac, ktorý bol v ten deň viditeľný aj za svetla. Po prehliadke nasledovalo ešte povinné fotenie pred budovou starej hvezdárne. Žiaci zhodnotili, že to bola veľmi zaujímavá exkurzia.