Týždeň materinského jazyka

V dňoch 25. - 29. apríla sa na našej škole uskutočnil „Týždeň materinského jazyka“, ktorý sme  spestrili rôznymi činnosťami a aktivitami súvisiacimi s naším materinským jazykom, našou rodnou rečou. Každý Slovák je hrdý na svoj pôvod,  svoje zvyky, tradície, ale predovšetkým na svoju materinskú reč, ktorou vyslovoval svoje prvé slovíčka. Takže práve k slovenčine si budujeme vzťah už od narodenia a úctu k nej najlepšie vyjadríme tak, že sa ju naučíme naozaj dobre a okrem bežného dorozumievania ňou vyjadríme aj svoje najhlbšie vnútorné pocity.

Práve tento týždeň sme si pripomenuli dôležitosť rodného materinského jazyka, ktorý používame každý deň, či už v ústnej, alebo písomnej podobe. Hoci sa počas života naučíme množstvo rečí, práve tou našou spoznávame svet. Počas celého týždňa sme na našej škole organizovali rôzne akcie a súťaže venované nášmu  jazyku.

Hneď v pondelok  rannou reláciou v školskom rozhlase  sme odštartovali celý týždeň a žiaci mali možnosť dozvedieť sa a pripomenúť si pár faktov z dávnej minulosti o  vzniku a vývine  nášho jazyka, taktiež  hľadali odpoveď na otázku, komu vlastne vďačíme za to, ako rozprávame. Dozvedeli sa o prvých pokusoch formovania slovenského spisovného jazyka, prvých kodifikátoroch spisovnej slovenčiny  Antonovi Bernolákovi, Ľudovítovi Štúrovi a reformátorovi jazyka Martinovi Hattalovi.

Každé ráno v tomto týždni nám spríjemňovali naši recitátori, víťazi školských a okresných kôl. Vypočuli sme si umelecký prednes Sáry Balteanu zo 4. B triedy, Jakuba Šutku z 8. A, Pauly Borovicovej z 5. A triedy, Mateja Švajdu  z 3. A  a tento týždeň zavŕšila svojím vystúpením Laura Borovicová zo 7. B triedy.

Všetci žiaci 5. až 9. ročníkov navštívili mestskú knižnicu, kde si  ochotné pracovníčky mestskej knižnice pre nás pripravili rôzne zaujímavé úlohy a aktivity na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti, za čo im patrí naše veľké poďakovanie.

„Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha.“ V tomto duchu sa  niesol i 27. apríl, kedy sa na našej škole uskutočnil Knižný bazár. Žiaci priniesli do školy knihy, ktoré už prečítali a ponúkli ich svojim spolužiakom. Zároveň si mohli vybrať z ponúkaných kníh  a domov si mohli odniesť knihu podľa vlastného výberu.

A nezabudli sme ani na našich najmenších! V priebehu týždňa starší žiaci zabávali mladších spolužiakov čítaním krásnych slovenských rozprávok.

Ďalej sa  žiaci mohli  zapojiť aj do súťaže: „Čo vieš o materinskom jazyku­?“ Kvíz bol zverejnený na stránke školy a  víťazmi  sa stali Ema Vašeková zo 4. B, Kristína Prusáková zo 6. B a Nina Vašeková z 8. A triedy. Všetkým srdečne blahoželáme!

A na záver, sme radi, že práve tento týždeň sme si mohli uctiť lásku k svojmu jazyku, pripomenúť si dôležitosť vlastného jazyka a kultúrnych čŕt svojho národa.

Mgr.  Aneta Kurucová