Hviezdy nás spájajú – Astronómia bez hraníc

Je názov medzinárodnej vedomostnej astronomickej súťaže pre žiakov ZŠ v Nitrianskom kraji  /SK/a Komárňansko –Ostrihomskej župy /HU/. Do súťaže sa z našej školy prihlásili 3 družstvá s vlastným názvom v zložení :

Venuša 111 – O. Blaško, D.Varholíková, R. Bruchterová

Pluto 222 - Tamara Kuťková, H. Sung, A.Bednárik

Jupiter 333 – P.Sucháňová, , G.Bruchter,  D.Varholík.

Žiaci dostali 3 zadania a to vedomostný test, ktorý vypracovali online.

Druhým zadaním bolo „Pozorovanie pohybu Mesiaca“ v období od 8.11. – 12.11. a spracovanie do pozorovacieho hárku.

Najväčšou výzvou bola 3.úloha a to vytvorenie posteru „Lety raketoplánov“. Žiaci si navrhli témy  pre jednotlivé družstvá :

„Stredisko Nasa“, v ktorom zo skladačiek Lego zostavili modely raketoplánov a okolia strediska NASA. Za zapožičanie skladačiek  sa chceme poďakovať  zúčastneným žiakom, ale aj žiakom F. Sádovskému, F. Letkovi, S. Laurovi a T. Kmeťovi.

Konštrukcii raketoplánov sa venovalo družstvo Pluto 222. Títo žiaci sa zúčastňujú aj iných astronomických súťaží a radi pozorujú oblohu svojimi  vlastnými ďalekohľadmi, čo je zrejmé z fotografií, ktoré zakomponovali do posteru.

V posteri 3. družstva môžete vidieť spracovanú „Históriu letov raketoplánov“, v časovej osi, ich prvé vzlietnutia, ale aj posledné lety. Toto družstvo sa pravidelne zúčastňuje súťaže „ Čo vieš o hviezdach ?“, kde sa umiestňujú na prvých miestach okresu a postupujú do krajského kola, vidno že ich astronómia baví.

Všetky postery budú vystavené v chodbe na nástenke  v A pavilóne, budete si ich môcť pozrieť v januári, teda po zimných prázdninách.

Ako sme dopadli v tejto súťaži vás budeme informovať v najbližšej dobe, a ako sa hovorí „držte nám palce“.

Mgr. Helena Sláviková a žiaci „mladí astronómovia“