Týždeň vedy a techniky na našej škole

Druhý novembrový týždeň bol  venovaný vede a technike, konal sa  totiž už osemnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Toto podujatie každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich. Dôležitý  je i zámer informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy. Aj pandémia koronavírusu totiž ukázala, že na Slovensku pracujú výnimoční vedci a vedkyne, ktorí pomáhajú krajine v ťažkej situácii.

Na našej škole sme  tento rok predstavili  vedu a techniku prostredníctvom žiackych projektov a modelov, ktoré odprezentovali rôzne druhy vedeckých vynálezov a objavov , predovšetkým z oblasti fyziky. Na chodbe A pavilónu čakali žiakov nielen zaujímavé projekty na paravane, ale aj napríklad  modely ponorky, elektroskopu, barometer na meranie tlaku,  tepelný had, rôzne druhy metrov atď. Žiaci si mohli na niektorých projektoch   sami overiť  fyzikálne javy, na základe ktorých fungujú.

K Týždňu vedy a techniky už neodmysliteľne patrí i celoškolská súťaž. Od utorka do štvrtka sa v školskom  rozhlase čítali príspevky deviatakov venované zaujímavým vynálezom, ako sú hodinky, žiarovka a padák. Na konci každej relácie zaznela súťažná otázka, ktorej zodpovedaním sa mohli žiaci zapojiť do  súťaže. V piatok sme vyžrebovali a odmenili troch výhercov, teda za každý súťažný deň jedného žiaka.

Výhercovia súťaže :  Tobias Bednár 4.A

Tomáš Klučka 6.B