Škola v prírode Fantázia - Stará Myjava

September býva tradične obdobím, kedy sa žiaci vrátia po prázdninách do školských lavíc a začínajú sa opäť venovať školským povinnostiam. U štvrtákov bol tohtoročný september trochu iný. V dňoch 20. 09. – 25. 09. 2020 sa zúčastnili pobytu v Škole v prírode – Fantázia, na ktorú sa všetci neskutočne tešili. Bol to týždeň plný zábavy, športu ale samozrejme i vzdelávania. Pedagogický dozor vykonávali pani učiteľky Mgr. Dana Mráziková a Mgr. Lucia Cviková a pani vychovávateľka Bc. Mária Pánisová. Zdravotníčku nám zabezpečila spoločnosť FANTÁZIA.

V dopoludňajších hodinách sa žiaci vzdelávali v dvoch miestnostiach určených na učenie a vonku v areáli v lone prírody. Po ukončení vyučovania bol obed a poobedný oddych na izbách. V popoludňajších hodinách sa žiakom venovali animátori pod dozorom pedagógov.

Žiaci mali pripravený pestrý program. Boli rozdelení do 2 skupín. Každá skupina mala svojho animátora, ktorý sa im venoval počas celého pobytu. Každý deň si žiaci vyberali z rôznych klubov. Stali sa z nich lovci pstruhov, ktorých prúty sa ohýbali pod ťarchou čerstvo vykopaných červíkov. S radosťou si zasúťažili v športových disciplínach na olympiáde. Svoju odvahu si vyskúšali na lezeckej stene, kde zdolávali vrchol. Presnú mušku si cibrili pri streľbe zo vzduchovky a vzduchovej pištole. Mohli si vychutnať rýchlu jazdu na štvorkolkách, alebo ladnú jazdu na koni, hoc aj v pršiplášťoch. Neodradila ich ani búrka a program sa presunul do PC miestnosti, kde sa hrali rôzne PC hry a do tvorivej miestnosti, kde si vytvárali darčeky pre rodičov a súrodencov. Nechýbal ani klub loptových hier – futbal a vybíjaná.

Pri toľkých aktivitách len na chvíľu odbehli na olovrant a hneď sa rozprskli do ďalších klubov, ktoré končili tesne pred večerou. Energiu si doplnili chutným jedlom a nastala príprava na večerný program.

Každý večer začal spoločným programom. Žiaci si zasúťažili v súťaži „Tipovačka“, kde medzi sebou súťažili dvojice žiakov.  Tanečná horúčka ich rozpálila tancami, ktoré sa každý večer spoločne učili. Nechýbala ani tradičná opekačka, kde pri svetle ohňa a hviezd to bola hotová romantika. Veľmi zaujímavou aktivitou sa stala bádateľská cesta po okolí, pri ktorej okrem turisticky zažili aj využitie teórie v praxi. Nemohla chýbať ani voľba Miss a Missák FANTÁZIE, na ktorú sa chlapci a dievčatá poctivo pripravili svojim oblečením a účesom. Podobnú súťaž ako „FARMA“ si vyskúšali žiaci v dueloch, kde si otestovali svoje tipovacie schopnosti, odvahu, silu, rýchlosť, vytrvalosť a šťastie. Večerný program bol vždy zakončený kinom a diskotékou.

Asi najzaujímavejšou aktivitou pre žiakov bola „Nočná cesta odvahy“. Svoj strach a odvahu si vyskúšali na ceste lesom, kde ich čakali rôzne strašidelné rozprávkové bytosti, ktoré mali pre nich pripravené rôzne úlohy a hádanky. Žiaci sa pokúšali získať obálky a z nich na záver poskladať obrázok. Cesta odvahy sa skončila šťastne, nik sa nestratil a všetci sa náramne strachom pobavili.

Počas celého pobytu si žiaci upevňovali návyky osobnej hygieny, pravidlá správneho stolovania aj starostlivosť o vlastné veci pri udržiavaní poriadku v izbách / bodovanie izieb, správanie v jedálni, dodržiavanie pravidiel/. Plnili aj ciele spoločenskej výchovy – pravidlá spolužitia v kolektíve, skupinách, rešpektovať názor iných, ale aj prezentácia vlastného názoru, dbať o vlastnú bezpečnosť aj bezpečnosť spolužiakov.

Žiaci po skončení ŠvP odchádzali domov plní spomienok, zážitkov a dobrého pocitu.

Na záver môžeme skonštatovať, že ŠvP splnila stanovený cieľ.

1. deň                                                                                         2. deň

3. deň                                                                                         4. deň

5. deň                                                                                        6. deň