50. výročie založenia školy

Príhovor pani riaditeľky Mgr. Moniky Keméňovej

Čas ten neúprosne beží,

na nikoho nečaká.

Čas ten nevráti sa nikdy viac

je vpísaný v každom z nás.

Je kľúčom snáď od všetkých brán.

Čas stále beží a ja spomínam.

Vážení hostia, dámy a páni!

Dovoľte mi, aby som Vás privítala v tento predvianočný čas na slávnostnej akadémii pri príležitosti 50. výročia otvorenia školy. Tak ako pribúdali sviečky na našich narodeninových tortách, aj naša základná škola sa stala zrelou dámou.

Päťdesiat! 50 školských rokov plných detských úsmevov a huncútstiev. V spomienkach ožívajú kriedou popísané tabule, rúčky zamazané od atramentu, výkriky radosti z jednotky aj slzičky sklamania z horšej známky. Trápenie s pravopisom, skláňanie sa nad múdrosťami fyzikálnych zákonov, boj s chemickými vzorcami, cestovanie po mapách sveta. A veľa, veľa smiechu.

Do srdca sa nám zapísali mnohé životné príbehy ľudí, ktorých spájala naša (ako ju žiaci volajú) SNP-ka. Pred očami sa nám vynárajú tváre žiakov, spolužiakov, učiteľov, kolegov aj rodičov, ktorí ovplyvnili naše životy, inšpirovali nás, urobili a robia nás lepšími.

Za uplynulých päťdesiat rokov čas plynul ako rieka, čo sa valí prúdom. Priniesol mnohé zmeny v školstve i v spoločnosti. Nie všetky boli pozitívne. My sme však vytvorili dielo nemalej hodnoty. Dali sme výchovu a vzdelanie mnohým generáciám, pripravili sme ich na budúce povolanie i do života. Učili sme ich byť dobrým človekom. Človekom, ktorý vidí srdcom. Lebo ako hovorí Exupéry: „Len srdcom vidí človek správne. To podstatné je očiam neviditeľné.“

Jubileum je časom skladania mozaiky úspechov, časom na vyslovenie vrelého ďakujem všetkým, ktorí sa počas 50– ročnej histórie podpísali pod dobré meno a vynikajúce výsledky Základnej školy na Ulici SNP v Šuranoch.

Bývalým žiakom, ktorí našli uplatnenie v živote a šíria jej dobré meno. Žiakom, ktorí školu zviditeľňujú úspechmi v každodennej práci a na rôznych súťažiach.

Vzdávam hold všetkým pedagógom a zamestnancom, ktorí tu pracovali a pracujú. Žiakov trpezlivo sprevádzajú  na ceste dospievaním za vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami z rôznych oblastí.

Ďakujem rodičom, ktorí sa aktívne podieľajú na živote školy a prispievajú k jej rozvoju. Zriaďovateľovi, ktorému nie je jej osud ľahostajný a všetkým tým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli a neustále pomáhajú.

Želám si, aby nám všetkým – pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom, žiakom i rodičom, prinášala práca  radosť a spokojnosť a výsledky výchovno-vyučovacieho procesu aj naďalej šírili dobré meno našej školy.

Dovoľte mi ukončiť príhovor slovami anglického pedagóga Williama Coryho.

„Do skvelej školy si nechodíte ani tak po vedomosti, ako skôr po šikovnosť a návyky. Po návyk udržať pozornosť, po umenie vyjadrovať sa, po umenie rýchlo si k niečomu vytvoriť stanovisko, po umenie rýchlo preniknúť do myšlienok druhých, po umenie vzdelaným spôsobom vyjadriť súhlas alebo nesúhlas, po návyk všímať si aj nepatrné detaily, po umenie pracovať na veciach, ktoré je možné v súčasnej dobe dosiahnuť, pre vkus, pre schopnosť rozlišovať, po odvahu a po mentálnu triezvosť. A nad všetko ostatné, do skvelej školy si chodíte po sebapoznanie.”

Kolektív zamestnancov ZŠ, SNP 5, Šurany