Týždeň vedy a techniky 2023

Druhý novembrový týždeň  je na našej škole už tradične venovaný vede a technike v rámci celoslovenského Týždňa vedy a techniky. Ako po iné roky i tento školský rok pripravili učitelia prírodovedných predmetov  rôzne zaujímavé súťaže a aktivity, ktoré  previedli žiakov fascinujúcim svetom fyziky, chémie, biológie, matematiky, informatiky a techniky.

V tomto ročníku  sa  naši žiaci zapojili i do celoslovenskej súťaže vyhlásenej oficiálnymi organizátormi tohto podujatia. V mesiaci september sme prispeli žiackymi kresbami do výtvarnej súťaže      „ Veda u nás doma“ a žiaci druhého stupňa sa zapojili  i do fotografickej súťaže „ Veda je zábava“. Najlepšie práce z oboch oblastí boli zaslané do celoslovenského kola.   Fotografické  práce žiakov boli vystavené na paravane v pavilóne A.

Od začiatku týždňa čakala   žiakov na webovej stránke školy  tradičná  celoškolská súťaž       „ Páli Vám to?“, ktorá preverila ich matematické schopnosti a logické myslenie. Zo správnych riešiteľov  sme  vylosovali a odmenili  v každom ročníku jedného žiaka.

V utorok sa žiaci siedmeho ročníka vybrali na exkurziu do akciovej spoločnosti OSRAM Nové Zámky, ktorá vyrába a predáva  žiarovky pre motorové vozidlá. Počas pútavej exkurzie  mali siedmaci možnosť vidieť  najmodernejšie stroje na výrobu žiaroviek, zoznámiť sa s výhodami duálneho vzdelávania  a tiež si zasúťažiť o zaujímavé reklamné predmety spoločnosti. V Múzeu J. Theina v Nových Zámkoch si zase vypočuli zaujímavé rozprávanie o histórii výroby chleba a vína v našom regióne.

Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka navštívili v utorok a vo štvrtok Strednú odbornú školu technickú v Šuranoch. Táto návšteva určite pomohla niektorým žiakom pri rozhodovaní sa, kam po skončení deviateho ročníka. SOŠ technická od svojho vzniku  zabezpečuje výučbu v strojárskych odboroch, ako  obrábač  kovov,  nástrojár,  strojový mechanik,  inštalatér a v súčasnosti i mechanik nastavovač pre obrábacie stroje a linky, CNC  techniku a mechanik  elektronik so zameraním na spotrebnú elektroniku a číslicovú  a  riadiacu  techniku.

Pre žiakov 1. stupňa sa v utorok uskutočnil „ Deň vedy a techniky na SNP-čke - tvorivé dielne“. Vyučujúci prírodovedných predmetov  si  pripravili zaujímavé pokusy, ukážky a pozorovania  z oblasti fyziky, chémie, biológie a informatiky. V odborných učebniach sa žiaci  okrem pozorovania  zahrali na vedcov a vykonávali  jednoduché pokusy. V dielni si zase  preverili  svoju zručnosť a pohotovosť.

V stredu  sa vybraní žiaci šiesteho až deviateho ročníka zúčastnili  zaujímavej besedy o fotovoltaiketechnickom odbore zaoberajúcom sa procesom priamej premeny  slnečného svetla na elektrickú energiu.

V roku 2004 založili  v Litve informatickú súťaž. Jej symbolom sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.  Túto informatickú súťaž na Slovensku poznáme pod názvom i- Bobor. Počas TVT  sa už tradične  žiaci 2.až 9. ročníka zapojili  do  tejto súťaže  a preverili si svoje vedomosti z informatiky.

Vo štvrtok si ôsmaci a deviataci otestovali svoje vedomosti z matematiky v rámci celoslovenského testovania Komparo. Latinské slovo compare má niekoľko významov, okrem iného aj „ navzájom sa porovnávať“. Naši žiaci  teda  dostali možnosť porovnať si úroveň svojich vedomostí nielen so spolužiakmi, ale aj s rovesníkmi z celého Slovenska.

Cieľom tejto už tradičnej akcie na našej škole bolo otvoriť žiakom okno do sveta vedy , techniky, prebudiť záujem o prírodovedné predmety  a taktiež podporiť u žiakov tvorivé myslenie a chuť vzdelávať sa.

Mgr. Katarína Lenčéšová

A na záver....

zopár komentárov žiakov 3. A triedy na tvorivé dielne v rámci „ Dňa vedy a techniky na SNP-čke“ :

„ som prekvapená, čo nás čaká na druhom stupni...“

„ videla som toľko zaujímavých vecí: čarovanie s vodou, sopku, plávajúce vajíčko...“

„ mňa najviac zaujali rôzne druhy motýľov, africké slimáky, korytnačka...“

„ púšťali sme si robota, videli sme rôzne elektrické obvody ...“

„ všetci sme sa chceli dotknúť čarovnej guli...“

„ hrali sme sa s vodou, so skladačkami..“

„dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o vesmíre...“

„ teším sa na chémiu a fyziku...“

„ teším sa na techniku a biológiu...“
                                                                                Mgr. Lucia Cviková

Týždeň vedy a techniky vo Fyzike.

Počas celého týždňa TVT sme sa snažili žiakom predstaviť využitie fyziky v praxi. Pripravili sme pre nich zaujímavé besedy a to z astronómie a elektriny. Beseda z astronómie bola na tému o Zemi a  našich najbližších susedoch a to Slnka a Mesiaca.

Beseda  z elektriny bola na tému Fotovoltaika. Mali sme možnosť z blízka vidieť panel fotovoltaického článku a presvedčiť sa o tom ako funguje, a tiež ďalších  potrebných komponentov. Dozvedeli sme sa čo všetko potrebujeme k tomu, aby sme využívali solárnu energiu pre naše domácnosti, a tak šetrili elektrickou energiou a vlastnými financiami a zároveň prispievali k ochrane prírody a našej Zemi.

V učebni fyziky si žiaci mohli urobiť pokusy z optiky, elektriny, magnetizmu, overiť vlastnosti kvapalín a plynov, alebo postaviť Leonardov most. A že fyzika je hravá, o tom svedčilo auto z lega Ondreja Cagáňa z 8.A triedy, ktorý ho sám poskladal a predviedol ho žiakom 1.-4.ročníka. Zároveň žiaci vyšších ročníkov pomáhali  a vysvetľovali mladším žiakom  pokusy, a mohli si takto vyskúšať rolu učiteľa.

Mgr. Helena Sláviková

Tvorivé dielne pre 1. - 4. ročník                                Deň vedy a techniky na SNp-čke - 5. - 9. ročník