Exkurzia vo Viedni

Dňa 4. októbra sme sa my, žiaci siedmeho a šiesteho ročníka, zúčastnili poznávacej exkurzie vo Viedni.
      Po príchode do Viedne začala naša prehliadka na  Námestí Márie Terézie a našou prvou zastávkou bolo Prírodovedné múzeum, ktoré sa nachádza  priamo oproti jeho architektonickej dvojičke,  Umeleckohistorickému múzeu. Obe budovy boli postavené v rokoch 1872-1981 na žiadosť cisára Františka Jozefa I. v novorenesančnom štýle. Prírodovedné múzeum je rozdelené do viacerých oddelení, nachádzajú sa tu stále aj dočasné výstavy. V ňom sme mohli pozorovať zaujímavé exponáty, ako napríklad vývoj našej planéty, pravek, dinosaury, zvieratá a minerály. Nachádzali sa tu aj interaktívne exponáty. Mali sme možnosť vyskúšať si funkčný model sopky,  mohli sme počúvať zvuky na Zemi pred osídlením ľuďmi. Zaujímavé bolo po naskenovaní tváre stať sa súčasťou praveku...
     Prehliadka pokračovala návštevou rakúskeho parlamentu, ktorého budova je postavená v starobylom štýle a dodnes sa v nej konajú zasadnutia. Pred hlavným vchodom sme obdivovali monumentálnu fontánu, ktorej ústrednou postavou je grécka bohyňa Pallas Athéna, ktorá stelesňuje múdrosť štátu. Využili sme aj špeciálnu príležitosť pozrieť sa do nádherného interiéru parlamentu, ktorý je veľmi pôsobivý, s mramorovými stenami a sochami gréckych bohov. Obzvlášť pôsobivá bola starodávna knižnica a mali sme možnosť vidieť i krátke videá o histórii parlamentu.
       Ďalej naša cesta smerovala k mestskej  radnici, ktorá slúži ako sídlo starostu a mestského zastupiteľstva. Táto neogotická budova nás očarila svojou veľkoleposťou a majestátnosťou. Po príjemnej prechádzke historickým centrom Viedne sme si dopriali oddych v nádhernom mestskom parku plnom voňavých ruží. Po celý čas nás sprevádzala naša pani sprievodkyňa, vďaka ktorej sme mali možnosť spoznať najkrajšie historické skvosty Viedne,  za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Ale najväčšie poďakovanie patrí  pani učiteľke Kulháňovej, ktorá celú exkurziu zorganizovala.
      Cestou domov sme sa zastavili v nákupnom centre,  kde sme sa trošku posilnili chutným  obedom a zakúpili suveníry pre našich najbližších. V autobuse vládla dobrá nálada, po chvíľke spieval a tancoval doslova celý autobus. Okrem pána šoféra, samozrejme! A v tejto dobrej nálade sme sa vo večerných hodinách plní pekných a príjemných zážitkov vrátili do nášho mestečka.
                                                               Mgr. A. Kurucová a žiaci 7.B triedy M. Tenzerová, P. Golha