Besedy z Fyziky

Beseda o Ďalekohľadoch

Počas Týždňa vedy a techniky sme besedovali s amatérskym astronómom Matejom Trstenovičom o ďalekohľadoch, o druhoch, konštrukcii a využití ďalekohľadov v praxi. Keďže si ďalekohľady priniesli aj naši žiaci , mohli sme si urobiť aj praktické ukážky pozorovania ďalekohľadmi.

Beseda o Bezpečnosti pri práci s elektrickým prúdom

Viete si predstaviť, že by sme vypli elektrický prúd? Asi by sme veľa vecí a činností nevedeli robiť. Používanie el. prúdu je pre nás nevyhnutnosťou, a preto je potrebné vedieť aj o rizikách používania el. prúdu. Platia rôzne bezpečnostné pravidlá pri používaní el. prúdu. Pri nedodržaní bezpečnostných pravidiel môže prísť k úrazom, ba dokonca  až ku smrti. O prvej pomoci pri úraze el. prúdom sme s deviatakmi besedovali s pani zdravotníčkou Angelikou Benkovicsovou. Na resuscitačnom modeli sme si vyskúšali poskytnutie prvej pomoci, masáž srdca a umelé dýchanie.

Mgr. Helena Sláviková