Týždeň materinského jazyka

V dňoch 24.-28. apríla sa na našej škole uskutočnil „Týždeň materinského jazyka“, ktorý sme  spestrili rôznymi činnosťami a aktivitami súvisiacimi s naším materinským jazykom, našou rodnou rečou, ktorej hodnotu si však v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyky sú najsilnejšími nástrojmi na zachovanie a rozvoj nášho  hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva.   Aj naša škola si tento týždeň  pripomenula dôležitosť rodného materinského jazyka a  zorganizovala rôzne akcie a súťaže venované tomuto nášmu skvostu. Hneď v pondelok  rannou reláciou v školskom rozhlase  sme odštartovali celý týždeň a žiaci mali možnosť oboznámiť sa s aktivitami, ktoré sme pre nich počas tohto týždňa pripravili.  Každé ráno  nám spríjemňovali naši recitátori, víťazi školských a okresných kôl. Vypočuli sme si umelecký prednes Karin Krajčovičovej z 5. A triedy,  Pauly Borovicovej zo 6.A  a tento týždeň zavŕšila svojím vystúpením Karolína Borovicová zo 7. A triedy. Všetci žiaci 5. až 9. ročníkov navštívili mestskú knižnicu, kde si  ochotné pani pracovníčky mestskej knižnice pre nás pripravili zaujímavé besedy, a tak sme mali možnosť sa  preniesť do sveta komiksov, bábok, detektívok či fantasy literatúry, za čo im patrí naše veľké poďakovanie.  „Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha.“ V tomto duchu sa  niesol i 21. apríl, kedy sa na našej škole uskutočnil Knižný bazár. Žiaci priniesli do školy knihy, ktoré už prečítali a ponúkli ich svojim spolužiakom. Zároveň si mohli vybrať z ponúkaných kníh  a domov si mohli odniesť knihu podľa vlastného výberu. A nezabudli sme ani na našich najmenších! V priebehu týždňa starší žiaci zabávali mladších spolužiakov čítaním krásnych slovenských rozprávok. Ďalej sa  žiaci mohli  zapojiť aj do súťaže: „Čo vieš o materinskom jazyku­?“ Kvíz bol zverejnený na stránke školy a  víťazom sa stala Nina  Vašeková z 9.A triedy. Víťazke srdečne blahoželáme! A na záver, sme radi, že práve tento týždeň sme si mohli uctiť lásku k svojmu jazyku, pripomenúť si dôležitosť vlastného jazyka a kultúrnych čŕt svojho národa.

Mgr. Aneta Kurucová