Rovesnícke vzdelávanie v anglickom jazyku

Deň svätého Patrika

Dňa 24.3.2023 sa v rámci hodín anglického jazyka na druhom stupni uskutočnilo rovesnícke vzdelávanie. Ústrednou témou vzdelávania bol Deň svätého Patrika. Ide o kultúrny, náboženský a štátny sviatok, ktorý sa v Írsku každoročne oslavuje 17. marca, z úcty k tomuto významnému kresťanskému duchovnému, pôsobiacemu v Írsku v 5. storočí. Hlavným cieľom vzdelávania bolo rozšíriť povedomie žiakov o tomto špeciálnom dni, ako aj o írskej kultúre. Naši šikovní deviataci si pri tejto príležitosti pripravili rôzne pútavé aktivity pre žiakov 5. až 8. ročníka, ktoré realizovali počas celého vyučovania v dvoch učebniach B - pavilónu.

V učebni IKT odštartovali šnúru aktivít recitáciou básne St Patrick’s Day od autorky Jean Blewett. Nasledovala prezentácia, z ktorej sa žiaci mali možnosť dozvedieť množstvo zaujímavých faktov a informácií, spojených s týmto dňom. Svoje čerstvo nadobudnuté vedomosti si vzápätí otestovali  v zábavnom kvíze. Deviataci rozdelili žiakov do menších skupín, pričom skupina s najväčším počtom správnych odpovedí získala sladkú odmenu. Po kvíze si žiaci vypočuli, čo predstavuje zvislá trikolóra pruhov zelenej, bielej a oranžovej farby írskej vlajky. Napokon si deviataci pripravili zopár írskych slov a fráz, ktoré učili žiakov správne vyslovovať a ktorých význam žiaci vyvodzovali na základe príslušných obrázkov.

V jazykovej učebni prebiehala séria praktických aktivít, kde si žiaci, za pomoci deviatačiek, vyskúšali vaľkanie a vykrajovanie medovníkového cesta do tvaru štvorlístkov, ktoré sa priebežne piekli v našej kuchynke. Po dopečení ich mohli žiaci kreatívne vyzdobiť zelenou polevou a výsledky svojej práce následne ochutnať.

Na priľahlej chodbe a v relaxačnej miestnosti sa konala súťaž, ktorej pointou bolo, aby žiaci rozdelení do tímov, našli čo najviac poschovávaných predmetov - symbolov Dňa svätého Patrika, v čo najkratšom čase. Víťazný tím čakala opäť sladká odmena.

Okrem toho sa žiaci jednotlivých tried mali možnosť odfotiť v tematickom fotoráme, aby im na tento deň ostali pekné spomienky J.

Veľká vďaka patrí všetkým žiakom, ktorí sa aktívne podieľali na prípravách a realizácií tohto projektu. Preukázali nám svoje vynikajúce komunikačné zručnosti v angličtine, no tiež organizačné, prezentačné a sociálne zručnosti. Veríme, že získané vedomosti a skúsenosti sa im zídu aj v budúcnosti.

Mgr. Nikoleta Cvejkušová