Týždeň vedy a techniky 2022

Už tradične patrí druhý  novembrový týždeň na našej škole propagácii vedy a techniky v rámci  Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Vyučujúci prírodovedných predmetov  pripravili i tento rok pestrú paletu podujatí a aktivít, ktorými sa snažili prebudiť u žiakov záujem o vedu a techniku a rozvíjať  tvorivé myslenie.
Počas tohto týždňa prebiehala tradičná súťaž „Páli Vám to?“, ktorá preverila  matematické znalosti a logické myslenie žiakov naprieč všetkými ročníkmi. Pravidlá   a súťažné úlohy našli záujemcovia na webovej stránke školy. Po ukončení súťaže bol zo správnych riešiteľov vylosovaný a odmenený jeden žiak z každého ročníka.
V tomto školskom roku sme pripravili  ešte jednu celoškolskú súťaž venovanú vynálezom bez dátumu spotreby. Cieľom  tejto súťaže  bolo znázorniť a odprezentovať vynálezy, ktoré boli vytvorené v minulosti, uplatňujú sa v súčasnosti a pravdepodobne sa budú používať aj v budúcnosti. Počas mesiaca október žiaci 1. stupňa kreslili rôzne druhy vynálezov a starší žiaci ich zase fotili. K fotkám priložili i výstižné slovné komentáre.   V priebehu TVT výhercov fotografickej súťaže vybrali žiaci hlasovaním cez aplikáciu EduPage. Práce troch žiakov, ktoré získali najväčší počet hlasov a tri výtvarné práce žiakov 1. stupňa, sme odmenili peňažnými poukážkami.

V rámci TVT sa  žiaci stretávali s vedou a technikou v rôznych podobách a na rôznych miestach. Nižšie ročníky sa v Mestskej knižnici Michala Matunáka v Šuranoch  napríklad dozvedeli, aký je rozdiel medzi objavom a vynálezom, vyskúšali si v praxi, ako funguje Archimedov zákon, zoznámili sa so statickou elektrinou, s menami vynálezcov  a s vynálezmi z celého sveta.

Piataci až siedmaci navštívili Synagógu v Šuranoch, kde sa dozvedeli v pútavej prednáške Mgr. M. Eliáša o histórii mlynárstva, tehliarstva v Šuranoch. Oboznámili sa s technológiou výroby cukru v šurianskom cukrovare, ktorý by bol v tomto roku oslávil 170. výročie svojho založenia.  Na záver návštevy synagógy im bolo predvedené a vysvetlené i fungovanie unikátneho hodinového stroja z tunajšieho kostola.

Žiaci 8. a 9. ročníka  absolvovali na Strednej odbornej škole technickej v Šuranoch interaktívne ukážky hodín techniky. Za asistencie majstrov odborného výcviku a študentov školy si naši žiaci mohli priamo v  dielňach   vyskúšať napríklad spájkovanie a vidieť počítačom riadenú frézu v CNC centre.

Počas týždňa sa konala taktiež  i prednáška o ďalekohľadoch a využití ďalekohľadov v praxi. Vybraným žiakom so záujmom o astronómiu prednášal pán Michal Vokolek- amatérsky astronóm.

V tomto školskom roku  sa  v rámci TVT uskutočnila   súťaž i- Bobor.  Vybraní žiaci 3. až 9. ročníka riešili  zaujímavé úlohy  z informatiky. Hlavným cieľom  tejto súťaže bolo podporiť  záujem  o informačné a komunikačné technológie a posmeliť  žiakov v  intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

TVT bol  týždeň plný rôznorodých akcií, ktorého hlavným cieľom bolo prebudiť u žiakov záujem o vedu a techniku , chuť bádať, objavovať a hlavne celoživotne sa vzdelávať.

Výhercovia súťaží:

Celoškolská súťaž - Vynálezy bez dátumu spotreby

1. Výtvarná súťaž – 1.-4. ročník

Samuel Petík  3.B

Liliana Švecová  3.A

Karin Tvrdoňová  2.A

1. Fotografická súťaž- 5.-9. ročník
  1. miesto  Dorota Zeleňáková  6.A
  2. miesto   Matúš Slovák 6.B

David Varholík 7.A

Celoškolská súťaž - Páli Vám to?

1. ročník : Zuzana Kupecká 1.B

2. ročník:  Simona Kupecká 2.A