Týždeň vedy a techniky - Astronómia - Ďalekohľady

Astronomický ďalekohľad je základným a takmer nevyhnutným nástrojom každého astronóma – či už amatéra alebo profesionála. Keď Galileo Galilei okolo roku 1609 namieril svoj šošovkový ďalekohľad na nočnú oblohu, uvidel dovtedy nepoznaný nový svet. Od toho momentu sa ďalekohľady vylepšovali a vyvíjali sa nové a dokonalejšie optické konštrukcie.
A práve o typoch, o konštrukcii ďalekohľadov nám počas Týždňa vedy a techniky prišiel porozprávať amatérsky astronóm Matej Trstenovič.  Z jeho prednášky sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o ďalekohľadoch, a o spôsoboch pozorovania vesmíru nielen v minulosti ale i dnes. Mali sme možnosť pozrieť si  hvezdársky ďalekohľad  od pána Marcela Sucháňa, a tiež  pozerať hvezdárskym ďalekohľadom nášho žiaka Matúša Herdu a triédrom od žiačky Dorotky Zeleňákovej. Astronómia je široký pojem, fascinujúca veda aj skvelá zábava a hobby pre ľudí, ktorí radi bádajú. Sme radi a veľmi nás to teší, že  na našej škole má veľa žiakov záujem o túto oblasť fyziky.
                                                                                    Mgr. Helena Sláviková