Prechádzka Slnečnou sústavou

Viete si predstaviť ako  ďaleko sú od seba planéty v našej Slnečnej sústave?  Mali sme  možnosť  zistiť to v nedeľu 9.10. 2022 na „prechádzke Slnečnou sústavou“ spolu s našimi žiakmi a rodičmi. Vytvorili ju pre nás amatérsky  astronómovia M. Trstenovič a M. Vokolek. Naša prechádzka začala pri detskom ihrisku „Žihadielko“, kde bolo  Slnko a končili sme pred kostolom, kde sa nachádzala planéta Neptún. Tam nás čakalo prekvapenie v podobe pozorovania Slnka   a jeho slnečných škvŕn ďalekohľadom. Počas prechádzky sme sa zastavovali na určitých miestach, v ktorých sa  nachádzali ďalšie planéty Slnečnej sústavy, o ktorých  mali jednotliví  žiaci vypracované  svoje projekty. Bolo úžasné si predstaviť a uvedomiť si to,  aké sú v skutočnosti medzi planétami obrovské vzdialenosti.
                                                                                              Mgr. Helena Sláviková