Týždeň vedy a techniky na našej škole

Už tradične sa v mesiaci november  venujeme propagácii vedy a techniky v rámci  Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa konal v termíne od 4. novembra   do  10. novembra 2019. Veda a technika je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás a jej správne nasmerovanie podmieňuje ďalší rozvoj krajiny. Aj z tohto dôvodu si vyučujúci prírodovedných predmetov  na našej škole pripravili  na tento týždeň pestrú paletu podujatí a aktivít, ktorými chceli prebudiť u žiakov záujem o prírodu, vedu a techniku a rozvíjať  tvorivé myslenie.

V pondelok sa začala  už tradičná súťaž „Páli Vám to?“, ktorá preverila  matematické znalosti a logické myslenie žiakov vo všetkých ročníkoch. Pravidlá  a súťažné úlohy našli žiaci na webovej stránke školy. Zo správnych riešiteľov sme  vyžrebovali a odmenili jedného žiaka z každého ročníka.

V tomto školskom roku sme pripravili  ešte jednu celoškolskú súťaž,   ktorá žiakov  previedla  históriou a ukázala, že i malé Slovensko má svojich velikánov v oblasti vedy a techniky. Od utorka do piatka si žiaci vypočuli  v školskom rozhlase reláciu o jednom významnom slovenskom vedcovi. Na konci relácie zaznela súťažná otázka, k jej správnemu vyriešeniu  napomohol, okrem pozorného počúvania relácie, i náučný paravan v A pavilóne venovaný týmto vedeckým osobnostiam. Zo správnych odpovedí  sme každý súťažný deň vyžrebovali a odmenili jedného žiaka.

V rámci tohto týždňa žiaci 8. a 9. ročníka v utorok  navštívili výstavu a propagáciu stredoškolského odborného vzdelávania Mladý tvorca, ktorá sa uskutočnila v areáli Agrokomplexu v Nitre. Napriek nepriaznivému počasiu získali ôsmaci a deviataci veľa zaujímavých a prospešných informácií o  SOŠ z celého Slovenska, ktoré im môžu pomôcť pri výbere vhodnej strednej školy.    Vo štvrtok absolvovali spomínané ročníky návštevu Strednej odbornej školy technickej v Šuranoch.  Za asistencie majstrov odborného výcviku a študentov školy si naši žiaci mohli priamo v  dielňach   vyskúšať  modelové zapájanie elektrických obvodov, spájkovanie a vidieť prácu počítačom riadenej frézy v CNC centre.

V stredu sa v priestoroch školskej knižnice uskutočnila beseda o vyhynutých živočíchoch vplyvom antropogénnej činnosti pre žiakov 5. až 7. ročníka s Mgr. Eliášom.

Na konci pracovného týždňa, teda v piatok, zažili žiaci 7. až 9. ročníka netradičnú matematiku venovanú grafickým zobrazeniam štatistických údajov s PaedDr. Vargovou z  Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a štvrtáci absolvovali tvorivé dielne s pracovníkmi Miestnej akčnej skupiny Cedron Nitrava v rámci projektu zameraného na informačné aktivity v oblasti ochrany prírody a krajiny.

Týždeň vedy a techniky zavŕšili naši deviataci v sobotu, 9. novembra, kultúrno- poznávacím výletom do Bratislavy. V Inchebe si žiaci  pozreli  výstavu Bibliotéka - knižný veľtrh s množstvom zaujímavých a rozmanitých publikácií.

Žiaci našej školy prežili týždeň plný rôznorodých akcií, ktorých hlavným cieľom bolo  prebudiť  u nich záujem o vedu a techniku , chuť bádať, objavovať a hlavne celoživotne sa vzdelávať.

Návšteva SOŠ technickej     Mladý tvorca 2019 NItra      Workshop s pracovníkmi     Matematika netradične

Cedron Nitrava - 1. stupeň         2. stupeň

Bibliotéka, Pedagogika,