Exkurzia vo hvezdárni

Žiaci 4.A a 4.B triedy sa dňa 19. októbra 2022 zúčastnili prehliadky v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Na začiatku našej prehliadky mali žiaci možnosť vidieť  expozíciu múzea Dr. Mikuláša Thege Konkolyho – zakladateľa hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove, ktorý patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti. Následne bola pre žiakov pripravená  pútavá prednáška o založení jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – hvezdárne v Hurbanove.  Pre deti bol taktiež pripravený zaujímavý program v planetáriu. Oboznámili  sa s aktuálnou oblohou, nadobúdali  základnú orientáciu na oblohe, spoznávali súhvezdia. Veľmi príjemným spestrením a prekvapením bol animovaný film ,,We are stars“ – My sme hviezdy, ktorý ponúkal odpovede na otázky:
Odkiaľ sme? Kde sa vzalo všetko okolo nás? Pozrime sa na začiatok všetkého od samotného vzniku vesmíru.
Film sa deťom veľmi páčil.  Po prehliadke hvezdárne si žiaci prezreli pekný okolitý park a keďže nám počasie mimoriadne prialo, tak mali aj možnosť pozorovať slnko.
Domov sa vracali s peknými zážitkami.

Mgr. Katarína Remenárová